hero background

DUK

DUK

EURES (Europos užimtumo tarnybos) yra Europos darbo institucijos įsteigto Europos koordinavimo centro koordinuojamas bendradarbiavimo tinklas, kurio paskirtis – užtikrinti laisvą darbuotojų judėjimą 27 Europos Sąjungos (toliau – ES) šalyse narėse bei Islandijoje, Norvegijoje, Lichtenšteine ir Šveicarijoje. Visoje Europoje dirba daugiau kaip 1000 EURES konsultantų, kurie turi profesinės patirties praktiniais, juridiniais ir administraciniais klausimais, susijusiais su geografiniu ir darbiniu mobilumu, turi galimybę naudotis įvairiomis informacinėmis priemonėmis, tarp jų – duomenų baze, kurioje pateikiama informacija apie gyvenimo ir darbo sąlygas visose valstybėse narėse. Persikėlimas į kitą šalį yra svarbus žingsnis. Naudodamiesi EURES paslaugomis, ieškantys darbo asmenys ir darbdaviai gali priimti informacija pagrįstus sprendimus dėl mobilumo ES, EEE šalyse narėse bei Šveicarijoje.
EURES paslaugos yra nemokamos tiek darbo ieškantiems asmenims, tiek darbdaviams.
EURES konsultantai:

- konsultuoja, suteikia naują, tikslią ir išsamią informaciją bei duoda patarimus apie gyvenimo ir darbo sąlygas ES, EEE šalyse narėse ir Šveicarijoje;
- suteikia informaciją apie laisvas darbo vietas, konsultuoja kaip parengti gyvenimo aprašymą (CV);
- informuoja apie situaciją ES, EEE šalių narių ir Šveicarijos darbo rinkoje;
- padeda samdyti darbuotojus darbdaviams, ieškantiems darbuotojų kitose šalyse, taip pat pataria ir padeda nustatyti galimų kandidatų profilį, supažindina kaip naudoti EURES CV duomenų bazę kaip priemonę, padedančią darbdaviams rasti visus užsiregistravusius asmenis, norinčius dirbti ES, EEE šalyse narėse ar Šveicarijoje;
- supažindina su paramos galimybėmis konkrečioms grupėms vykdant EURES tikslines darbo jėgos judumo programas, padeda užpildyti paraiškas;
- informuoja apie nedarbo socialinio draudimo išmokos eksporto galimybes į kitas ES, EEE šalis nares ir Šveicariją,
- administruoja su išmokos eksportu susijusius dokumentus.
Svetainės skiltyje „Gyvenimo ir darbo sąlygos“ pateikiami atsakymai į daugelį svarbių klausimų, pavyzdžiui, apie darbo, būsto paiešką, mokesčius, sveikatos apsaugą, socialinę apsaugą ir kt.
Asmuo, jau gaunantis NSDI vienoje iš Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybės narės arba Šveicarijos (toliau visos kartu – valstybės narės), turi teisę išvykti ieškoti darbo į kitą valstybę narę ir šiuo paieškos laikotarpiu gauti NSDI (ją eksportuoti). Kad asmuo galėtų šia teise pasinaudoti Lietuvoje, jis turi būti registruotas Užimtumo tarnyboje bent 4 savaites po to, kai tapo bedarbiu. Užimtumo tarnyba, atsižvelgdama į prašyme nurodytas objektyvias aplinkybes, gali leisti išvykti nesibaigus keturių savaičių laikotarpiui, bet ne anksčiau nei yra gauti duomenys apie Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos priimtą sprendimą dėl NSDI skyrimo.

Išvykstančiam asmeniui jo prašymu išduodamas U2 dokumentas. Asmuo taip pat supažindinamas su eksporto sąlygomis ir jam įteikiama „Bedarbio, eksportuojančio NSDI, atmintinė“, jam turi būti taikoma tikslo šalyje galiojanti kontrolės tvarka ir jis turi tenkinti pagal tos valstybės narės teisės aktus nustatytas sąlygas. Išmokos eksportas tęsiasi iki 3 mėn. (išimtiniais atvejais – iki 6 mėn.).
EURES skirtas tiek darbo ieškantiems asmenims iš EURES šalių, norintiems pasinaudoti savo teise persikelti į kitą šalį, tiek darbdaviams, pageidaujantiems įdarbinti tokius darbuotojus.
EURES tinklui priklauso 31 valstybė: Airija, Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Danija, Estija, Graikija, Islandija, Ispanija, Italija, Kipras, Kroatija, Latvija, Lenkija, Lichtenšteinas, Lietuva, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Norvegija, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Švedija, Šveicarija, Vengrija ir Vokietija.
Kiekvienas ES pilietis turi teisę dirbti ir gyventi bet kurioje valstybėje narėje ir nebūti diskriminuojamas dėl savo pilietybės. Laisvas asmenų judėjimas yra viena iš pagrindinių laisvių, kurias užtikrina Europos Sąjungos sutartis (3, 39, 40 str.) ir Bendrijos teisė.

Bendrijos laisvo darbuotojų judėjimo taisyklės taip pat galioja Europos ekonominės erdvės šalyse (Islandijoje, Lichtenšteine ir Norvegijoje). Šveicarija yra sudariusi su ES dvišalį susitarimą dėl laisvo asmenų judėjimo.