EURES
Mes užtikriname laisvą darbuotojų judėjimą Europoje
Naujienos ir renginiai Naujienos 6 žingsniai, kuriuos svarbu žengti norint pradėti profesinę karjerą užsienyje. 2 dalis

6 žingsniai, kuriuos svarbu žengti norint pradėti profesinę karjerą užsienyje. 2 dalis

Nuotrauka

Antroje mūsų trijų dalių rinkinio dalyje nagrinėjama, į ką atkreipti dėmesį ieškant darbo užsienyje, ir pateikiama rekomendacijų, kaip pasirengti pokalbiui.

#3 žingsnis. Pateikti prašymą dėl darbo užsienyje

Jei nusprendėte padirbėti užsienyje, metas pasiieškoti įsidarbinimo galimybių!

Kaip ir kur pateikti prašymą dėl darbo?

 • Atlikite paiešką. Naudodamiesi EURES paieškos sistema „Ieškoti darbo“, įsidarbinimo galimybių galite ieškoti pagal raktinius žodžius ir nustatytus kriterijus. Palyginkite savo profilio duomenis su rezultatais, kad pamatytumėte, ar atitinkate darbdavio ieškomą darbuotoją.
 • Pasirinkite norimas darbo vietas.Jei radote norimą darbą, dėl jo galite kreiptis tiesiai per EURES portalą. Kitos svetainės, darbo paieškos portalai ir laikraščiai taip pat turi internetines sistemas, kuriose galima pateikti prašymą dėl darbo, nurodoma informacija apie tai, kaip ir į ką kreiptis.
 • EURES susikurkite savo gyvenimo aprašymą. Įsiregistravę EURES svetainėjesusikurkite gyvenimo aprašymą internetu arba įkelkite turimą gyvenimo aprašymą į EURES platformą. Jūsų gyvenimo aprašymas bus prieinamas potencialiems darbdaviams ir EURES darbuotojams, kurie padeda darbdaviams ieškoti kandidatų.
 • Būkite iniciatyvūs.Galbūt norėtumėte dirbti konkrečioje įmonėje. Pateikę paraišką savo iniciatyva galbūt atversite duris, apie kurias nieko net nežinojote (darbdaviai paskelbia ne apie visas laisvas darbo vietas). Paprastai rekomenduojama siųsti pagal darbdavio poreikius parengtą gyvenimo aprašymą ir motyvacinį laišką.

Kaip parengti savo gyvenimo aprašymą?

 • Naudokitės „Europass“. Kodėl nepasinaudojus „Europass“ gyvenimo aprašymo forma. Taip jūsų kvalifikaciją ir patirtį bus galima lengvai palyginti įvairiose šalyse. Ši forma prieinama visose Europos ekonominės erdvės (EEE) šalyse. Ji tinka tiek profesinio mokymo įstaigų, tiek aukštųjų mokyklų absolventams.
 • Pritaikykite savo gyvenimo aprašymo turinį. Labai svarbu gyvenimo aprašymą parengti taip, kad jis būtų tinkamas pareigoms, dėl kurių kreipiatės. Pabrėžkite tokią patirtį ir įgūdžius, kurie atitinka darbdavio poreikius. Taip jiems bus aišku, kodėl į darbo vietą turėtų priimti jus.
 • Siekite paprastumo. Įdarbinimo specialistai neturės daug laiko skirti jūsų gyvenimo aprašymui. Apsiribokite dviem puslapiais. Rašykite trumpais sakiniais ir nurodykite tik tai, kas svarbu, kad aiškiai ir trumpai išdėstytumėte, ką galite pasiūlyti.
 • Visada perskaitykite gyvenimo aprašymą dar kartą, kad įsitikintumėte, jog nepalikote klaidų. Jei rašote ne gimtąja kalba, naudokitės žodynu arba paprašykite pagalbos.
 • Jus galintys rekomenduoti asmenys. Daugelyje šalių įprasta kartu su gyvenimo aprašymu pateikti jus galinčio rekomenduoti asmens kontaktus (t. y. asmens, kuris gali patvirtinti gyvenimo aprašyme nurodytus duomenis, vardą, pavardę ir kontaktinius duomenis). Jei pateikėte tokio asmens kontaktus, pirma paprašykite leidimo.

 Kaip parašyti motyvacinį laišką?

 • Paraišką paprastai sudaro gyvenimo aprašymas ir motyvacinis laiškas (nebent pateikiama speciali paraiškos forma). Motyvaciniame laiške turite galimybę prisistatyti ir parodyti, kad domitės darbo vieta.
 • Neišsiplėskite.Kaip ir gyvenimo aprašymas, motyvacinis laiškas neturi būti ilgesnis kaip vienas puslapis. Pateikite tik svarbiausią informaciją.
 • Pateikite informaciją pagal planą.Jūsų tekstas turi tilpti maždaug keturiose pastraipose. Kiekviena jų turi būti skirta skirtingai svarbiai temai aptarti. Geras metodas gali būti toks:
 1. nurodykite, kad domitės darbu, ir paaiškinkite, kur apie jį sužinojote;
 2. paaiškinkite, kodėl darbo vieta jus domina ir kaip atitinkate keliamus kriterijus;
 3. pabrėžkite keletą savo profesinių ar asmeninių gebėjimų, kurie jūsų paraiškai suteikia didesnio svarumo;
 4. paaiškinkite, kad esate pasirengęs pokalbiui ir galite, jei prašoma, pateikti daugiau informacijos ar patvirtinamuosius dokumentus.

Kokia kalba rašyti?

 • Rašykite darbdavio valstybine kalba arba kalba, kuria parašytas darbo skelbimas. Nebent darbo skelbime nurodyta kitaip, tai visada yra geriausias pasirinkimas. Kreipiantis dėl darbo tarptautinėse įmonėse, visuomet galima rašyti anglų kalba.
 • Paaiškinkite turimą išsilavinimą. Jei rašotekita kalba, paaiškinkite savo pasiekimus taip, kad skaitytojas juos suprastų (jei galima, pateikdami darbdavio šalyje suprantamų panašių pavyzdžių).

#4 dalis: Pokalbio eiga

Jei jūsų darbo paraiška tenkina kriterijus, veikiausiai būsite pakviestas į pokalbį. Rengdamiesi pokalbiui turite pagalvoti apie daug dalykų, todėl informaciją suskirstėme į kelis svarbiausius punktus.

Kaip pasiruošti pokalbiui?

 • Paieškokite informacijos. Puikus būdas išreikšti susidomėjimą – parodyti, kad turite žinių apie bendrovę, gebate užduoti ir atsakyti į klausimus apie ją. Taip pat išsamiai pasidomėkite siūlomu darbu, ar jūsų įgūdžiai ir patirtis atitinka darbuotojui keliamus reikalavimus.
 • Pademonstruokite savo kalbines žinias. Pokalbį vedantis darbuotojas greičiausiai norės įvertinti, kaip gebate bendrauti jo šalies kalba. Pasinaudokite turimu žodynu kuo geriau. Jei sunkiai sekasi, parodykite, kad norite tobulėti (pvz., lankyti kalbų kursus).
 • Apmąstykite keletą pavyzdžių. Kad ir kokius klausimus užduotų pokalbio vedėjas, greičiausiai turėsite prisiminti situacijas, kai parodėte tam tikrą įgūdį, kaip antai, mokėjote susidoroti su uždaviniu ar imtis iniciatyvos. Jei juos apmąstysite iš anksto, bus lengviau kalbėti per pokalbį.
 • Būkite pasitikintis savimi. Kad ir kaip rengiatės pokalbiui, greičiausiai teks atsakyti į bent vieną sudėtingą ar netikėtą klausimą. Pasistenkite išlikti ramus, skirkite šiek tiek laiko apmąstyti atsakymui ir svarbiausia – būkite sąžiningas. Jei nežinote atsakymo, taip ir pasakykite, paaiškindami, kaip bandytumėte rasti atsakymą arba sprendimą.
 • Parodykite, kad mokate dirbti komandoje. Komandinis darbas aktualus visoms įmonėms. Šį įgūdį vertina darbdaviai, todėl nepamirškite paminėti, kaip prisidėjote prie ankstesnių komandinių pasiekimų.
 • Aptarkite atlyginimą. Kad žinotumėte, ko tikėtis, pasidomėkite, koks vidutinis darbo užmokestis mokamas panašias pareigas užimančiam darbuotojui šalyje, į kurią norite persikelti. Tas pat pasakytina apie sutarčių sąlygas ir darbo teisės nuostatas. Pagelbėti gali EURES portalo skiltis gyvenimo ir darbo sąlygosir EURES darbuotojai.

Kokius dokumentus turėčiau pasiimti į pokalbį?

 • Gyvenimo aprašymas. Jei galite, pasiimkite kopijų darbdavio kalba ir anglų kalba.
 • Pažymėjimai.Tai yra diplomai, kalbų kursų ir kitą svarbią kvalifikaciją patvirtinantys pažymėjimai.
 • Diplomų vertimai. Kreipiantis dėl darbo, pavyzdžiui, viešajame sektoriuje, gali būti reikalaujama pateikti patvirtintus kvalifikaciją rodančių dokumentų vertimus. Paprastai tokias paslaugas teikia jūsų mokymo įstaiga arba atitinkama profesinė bendrovė.
 • Tapatybės dokumentai.Pasiimkite pasą arba tapatybės kortelę ir, jei galite, gimimo liudijimą.
 • Sveikatos draudimas.Jei tektų apmokėti nenumatytas sveikatos išlaidas, gali būti naudinga turėti Europos sveikatos draudimo kortelę (arba kitą sveikatos draudimo dokumentą, jei esate ne ES pilietis).
 • Paso nuotraukos.Pasiimkite vieną ar dvi paso nuotraukas. Jos padės nustatyti jūsų tapatybę.
 • Ankstesnių darbdavių ar jūsų mokymo įstaigos rekomendacijos, nors jų ne visada reikalaujama, gali padėti išsiskirti iš minios.

Daugiau apie trečią ir ketvirtą žingsnius sužinosite EURES portale. Jei norite skaityti nuo pradžių, pirmą dalį (įskaitant pirmą ir antrą žingsnius) rasite čia. Paskutinė šio rinkinio dalis pasirodys per ateinančias savaites. Joje bus aptariama, kaip persikelti į užsienio šalį ir įsikurti naujoje šalyje.

Šaltinis: www.eures.europa.eu  

ESF

Bendrasis konsultacijų numeris 1883 (arba +370 5 250 0883)

Faksas (8 5) 236 0788

El. paštas eures@uzt.lt