EURES
Mes užtikriname laisvą darbuotojų judėjimą Europoje
Naujienos ir renginiai Naujienos 6 žingsniai iki profesinės karjeros užsienyje. 1 dalis

6 žingsniai iki profesinės karjeros užsienyje. 1 dalis

Nuotrauka
Baigus mokslus nuspręsti dirbti užsienyje yra viena. Bet iš tikrųjų tai padaryti yra visai kas kita – iš pradžių gali būti nedrąsu. Kad jums pasisektų, šiame trijų dalių rinkinyje karjeros pradžią užsienyje paaiškiname išskaidydami ją į šešis žingsnius.
Picture

#1 žingsnis. Informacijos apie darbą užsienyje paieška

Darbo skelbimų portalų, interneto svetainių ir užimtumo tarnybų yra daug, todėl tikėtina, kad Europos darbdaviai naudojasi skirtingais šaltiniais. Galite išbandyti atskirus šaltinius, bet yra ir Europos lygmens organizacijų ir interneto svetainių, kurios gali jums padėti.

Valstybinės užimtumo tarnybos ir EURES

 • Tikėtina, kad jūsų vietovėje yra vietos arba regiono užimtumo tarnyba. Tai puiki vieta, kur gausite patarimų ir galbūt rasite EURES tinklui priklausantį konsultantą, kuris galės padėti jums asmeniškai.

 • EURES svetainės gyvenimo ir darbo sąlygų skyriuje yra daug naudingos informacijos apie darbo užsienio šalyje tikrovę ir praktinius aspektus.

 • EURES portale taip pat yra naudinga paieškos priemonė „Ieškoti darbo“, kuria naudodamiesi darbo galėsite ieškoti pagal tokius kriterijus kaip šalis, profesija ir sutarties rūšis. Paprastai čia esantys darbo skelbimai yra įkelti iš nacionalinių duomenų bazių arba tiesiogiai pateikti Europos darbdavių. Skelbimus teikia 31 Europos šalis. Jie atnaujinami tikruoju laiku, siekiant užtikrinti, kad visuomet galėtumėte pasinaudoti naujausiomis galimybėmis.

Tarptautinės organizacijos:

Privačios įdarbinimo ir užimtumo agentūros:

 • Daugelyje ES valstybių narių yra privačių įdarbinimo ir užimtumo agentūrų, kurios gali teikti įvairią informaciją ir pagalbą.

Kiti informacijos šaltiniai:

 • Specialūs renginiai, interneto svetainės arba interneto paieškos sistemos taip pat gali padėti ieškoti galimybių absolventams. EURES portale yra tam skirtas naudingų nuorodų sąrašas.

 • Šiame sąraše taip pat nurodomos stažuočių ir mokomosios praktikos galimybės. Pasinaudodami tokia galimybe, galėsite pasisvečiuoti pasirinktoje šalyje ir įgyti darbo patirties.

#2 žingsnis. Praktiniai ir teisiniai judumo aspektai

Išvykstant gyventi į užsienį visada reikia apgalvoti praktinius ir teisinius aspektus. Pažvelgsime į kelis svarbius klausimus, kurie jums gali iškilti.

 • Kaip susirasti mano įgūdžius atitinkantį darbą užsienyje? Pirma, ieškodami darbo stenkitės būti lankstūs – taip rasite daugiau galimybių. Susitelkite į turimus įgūdžius ir pagalvokite, ar jums norėtųsi įgyti naujų. Atminkite, kad darbdavius dažnai labiau domina jūsų socialiniai emociniai įgūdžiai nei jūsų išsilavinimas arba diplomas.

 • Ar mano akademinė ir profesinė kvalifikacija bus pripažinta? Sužinoti, kaip pasiekti, kad jūsų kvalifikacija būtų pripažinta šalyje, kurioje norėtumėte dirbti, yra labai svarbu. Kaip tai padaryti, rašomasvetainėje ENIC-NARIC ir Europos kvalifikacijų sandaros (EKS) svetainėje.

 • Ar reikia mokėti vietos kalbą? Mokėti vietos kalbą, taip pat turėti anglų kalbos pagrindus, visada naudinga. Tačiau kalbos mokėjimo lygis, kurio reikia vienam ar kitam darbui, skiriasi. Nesvarbu, kur darbinsitės, tikriausiai verta šiek tiek laiko skirti kalbai geriau pramokti.

 • Ar neprarasiu teisės į bedarbio pašalpą savo šalyje persikėlęs ieškoti darbo kitoje ES valstybėje narėje? Paprastai teisę gauti bedarbio pašalpą galite perkelti trims mėnesiams, bet tam nustatytos griežtos taisyklės ir sąlygos. Jūsų vietos užimtumo tarnyba arba tokias išmokas administruojanti įstaiga turėtų galėti jums patarti. Naudingos informacijos rasite ir EURES portale.

 • Kokių dokumentų reikia keliantis į užsienį? Norint persikelti iš vienos ES (arba Europos ekonominės erdvės, EEE) šalies į kitą reikia turėti galiojančią asmens tapatybės kortelę arba pasą, o jei norite keltis už Europos ribų jums gali būti taikomas vizos ir (arba) darbo leidimo reikalavimas. Jūsų vietos EURES tinklo konsultantas ir EURES portalo informacija turėtų padėti tai išsiaiškinti.

 • Ką daryti, jei esu ne ES pilietis? EURES interneto svetainės paslaugomis gali naudotis visi interneto naudotojai. Tačiau ne ES valstybių narių piliečiams, norintiems įsidarbinti ES (EEE) šalyje, gali būti taikomos specialios teisinės prievolės ir administracinės procedūros. Užsienio reikalų ministerijos dažnai gali suteikti informacijos apie teisinius ir administracinius reikalavimus.

Daugiau apie 1 ir 2 žingsnius sužinosite EURES svetainėje. Taip pat skaitykite šio rinkinio 2 ir 3 dalis. Jose bus rašome apie tai, kaip pateikti darbo prašymą užsienyje, kaip vyksta pokalbis dėl darbo ir kaip įsikurti naujoje šalyje.

Šaltinis: www.eures.europa.eu 

ESF

Bendrasis konsultacijų numeris 1883 (arba +370 5 250 0883)

Faksas (8 5) 236 0788

El. paštas eures@uzt.lt