Geriausiai dirbančių kolektyvų paslaptys
„Kolektyvinis darbas – kelias į sėkmę“, – sakė bestselerių autorius, treneris ir pranešėjas John Maxwell. Bendradarbiavimas yra kiekvienos sėkmingos įmonės veiklos pagrindas, tačiau kuo iš tiesų išsiskiria komanda?
Nesvarbu, ar esate darbdavys, ar darbuotojas, beveik neabejotinai dirbsite kolektyve. Tiek kolektyvo vadovai, tiek jo nariai yra atsakingi už tai, kad kolektyvas būtų vieningas ir judėtų į priekį, kad būtų pasiekti laukiami rezultatai. Tačiau ką iš tikrųjų reiškia būti efektyviai dirbančiu kolektyvu?
Geriausiai dirbantys kolektyvai – tai kolektyvai, kuriose kiekvieno nario unikalios žinios ir stipriosios pusės derinamos taip, kad bendradarbiavimas būtų sklandus, o rezultatai – puikūs. Kolektyvo narių bendri socialiniai ir techniniai įgūdžiai leidžia kolektyvui išlikti veržliam ir produktyviam, net ir netikrumo laikais.
Štai keletas tokio kolektyvo sudedamųjų dalių:
Tinkama sudėtis. Laimintis kolektyvas – tai įvairove pasižymintis kolektyvas. Tai gali būti susiję su skirtinga etnine kilme ar lytimi, tačiau lygiai taip pat svarbu į šį derinį įtraukti minčių įvairovę. Tokio kolektyvo nariai būti aktyvesni ir mąsto nestandartiškai, o kolektyvo rezultatai pagerėja.
Vienų įgūdžiai papildantys kitų. Sėkmingai dirbančio kolektyvo narių įgūdžiai dera tarpusavyje ir sustiprina vienas kitą. Kiekvienas kolektyvo narys išnaudoja savo unikalius polinkius, o visa grupė gauna naudos iš kompetencijų įvairovės.
„Esminis kodėl“. Aiškiai apibrėžus, kodėl kolektyvas egzistuoja, bus galima parengti tikslingą veiksmų planą. David Allen, produktyvumo metodo „Atlikti darbus“ (angl. Getting Things Done) kūrėjas pabrėžia, kad prieš imantis bet kokio veiksmo svarbu apgalvoti „kodėl to imtis“. Taip, be kita ko, apibrėžiama sėkmė, suderinami ištekliai, išplečiamos galimybės ir formuojami sprendimų priėmimo kriterijai.
Psichologinio saugumo kultūra. Kolektyvo nariai jaučiasi saugūs išsakydami ne tik idėjas, bet ir rūpesčius. Tai apima ir tai, kaip suvokiamos klaidos ir kaip į jas reaguojama. CIPD ataskaitoje teigiama, kad vadovai turėtų skatinti kultūrą, kurioje klaidos būtų vertinamos kaip mokymosi galimybės. Tokia aplinka skatina kolektyvo narių ir vadovų pasitikėjimą, o tai lemia geresnius rezultatus.
Alternatyvi lyderystės samprata. Knygos „Tapkite geresne komanda iki penktadienio“ (angl. Be a Better Team by Friday) autoriai ir verslo ekspertai Justin Follin ir David B. Greenspan pabrėžia, kad sėkmingame kolektyve vadovauti turi kiekvienas narys, o ne tik atsakingi asmenys. Atsiskleidžiant kolektyvo dinamikai, jo nariai, pasitelkdami savo įgūdžius ir patirtį, natūraliai orientuojasi į tuos darbo aspektus, kuriuose gali imtis iniciatyvos. Pagal šį vadovavimo modelį išnaudojami geriausi visų darbuotojų gebėjimai, ir dėl to natūraliai pagerėja rezultatai.
*Šaltinis: www.eures.europa.eu